EyeDetect – Dürüstlük Testi


Nisan 2014’te Meclis’ten geçen bir yasa ile MİT ve Emniyet teşkilatlarına personel alımında polygraf testi uygulaması başlatıldı.

CLEVE Backster tarafından icat edilen yalan makinesi “Polygraph” özenle seçilmiş sorulara insan beyninin ve vücudunun verdiği tepkileri ölçüyor. Sorgulanacak kişiye 4-6 adet sensör bağlanıyor. Sensörlerden gelen sinyallerle kişinin, nefes alış hızı, nabzı, kan basıncı (tansiyonu) ve terleme miktarı grafiksel olarak kayda alınıyor. Testin başında sorulan 3-4 basit soru ile kişinin verdiği tepkiler ölçüldükten sonra gerçek sorular sıralanıyor ve sinyaller kaydediliyor. Bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit ediyor. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme yalan söylemenin ilk belirtileri olarak kabul ediliyor.

Ancak, en fazla ABD’de, özellikle de FBI ve CIA’nın aday memurlarda kullandığı yalan makinesinin doğru sonuç oranı yüzde 50 kabul ediliyor.

12 yıllık bir araştırma & geliştirme döneminden sonra Aralık 2016’da İngiltere’de gerçekleşen UK Security Expo’da ilk defa ziyaretçilere sunulan yeni sistem EyeDetect, bundan böyle eski yöntem polygrafın yerini alarak, yeni nesil bir teknolojik çözüm olarak sadece kamu kuruluşlarının değil, özel sektörde insan kaynağına önem veren tüm firmaların işe alımlarda kullanacakları vazgeçilmez bir araç olacak.

“Gözler Yalan Söylemez” prensibine dayalı sistem ile, kamuda terrör bağlantısı, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi hassas konuları çözüme kavuşturmada; özel sektörde yeni işe alımlarda, şirket içi yolsuzluk, görevi kötüye kullanma, cinsel taciz, mobbing, hırsızlık, bilgi casusluğu ve benzeri konularda kullanılması hedeflenmektedir.

İngiliz EyeDetect çözümünün Türkiye’deki münhasır yetkili iş ortağıyız.

Çözüm hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.